مقایسه سنگ ها

مقایسه سنگ مرمر و مرمریت

مقایسه سنگ مرمر و مرمریت

فهرست مطالب

مقایسه سنگ مرمر و مرمریت

اغلب افراد با مقایسه سنگ مرمر و مرمریت این دو سنگ را با یکدیگر اشتباه می گیرند. برخی نیز فکر می کنند این دو سنگ یکی هستند، ولی باید بدانید که سخت در اشتباه هستید. سنگ مرمر و مرمریت تفاوت های زیادی دارند و به هیچ وجه شبیه یکدیگر یا یکسان نیستند. برای این که شما این دو سنگ را اشتباه نگیرید، در ادامه مطلب تفاوت این دو سنگ را برای شما بازگو می کنیم.

تفاوت در تشکیل

مرمر از نوع سنگ های دگرگون است که از دگرگونی سنگ های آهکی به دست می آید. سنگ های رسوبی مانند آهک با حرارت و دفن عمیق به اصطلاح دگرگون شده و خانواده سنگ های دگرگون که سنگ مرمر نیز جزئی از آن است را تشکیل می دهند. این در حالی است که سنگ مرمریت خود از خانواده سنگ های رسوبی (سنگ آهک) است و این تفاوت در شکل گیری این دو نوع سنگ است. این سنگ از جمله سنگ هایی است که مقاومت زیادی از خود در برابر حرارت نشان می دهد. سنگ مرمریت در برابر اسید آسیب پذیر است و در صورت مجاورت با تغییرات شرایط آب و هوایی دچار تغییر شکل می شود. به همین دلیل از این نوع سنگ بیشتر در داخل ساختمان استفاده می کنند.

همانطور که گفته شد سنگ مرمریت خاصیت آهکی دارد و نسبتا جذب بالایی دارد به همین خاطر استفاده از آن در مکان هایی مانند حمام که آبریزی وجود دارد توصیه نمی شود.

تفاوت در زیبایی و جلا پذیری

سنگ مرمر رنگ های متنوعی از جمله سفید، خاکستری، سیاه، سبز، ارغوانی، زرد و قرمز دارد.  ولی رنگ مرمر خالص، سفید شفاف است. همچنین ماده اصلی تشکیل دهنده مرمر کلسیت است که پایدار ترین حالت کربنات کلسیم است.

این کانی دارای بلور های درشت و مشخص است که سبب می شود مرمر برعکس مرمریت نور را از خود عبور دهد. به نحوی که وقتی نوری در پشت سنگ مرمر قرار دهید به راحتی می توانید آن را از جلوی سنگ مشاهده کنید که معماران از این مسئله در طرح های خود به شدت استفاده می کنند و نور پردازی های زیبایی در پشت سنگ مرمر قرار داده و جلوه سنگ و ساختمان شما را دوبرابر می کنند.

به همین دلیل قیمت سنگ مرمر نسبت به مرمریت بالاتر بوده. همچنین از زیبایی، جلا پذیری و شفافیت بسیار بالایی برخوردار است.

سنگ مرمریت را می توان به نوعی شبه مرمر دانست اما مقاومت آن کمتر و قیمت پایین تری نسبت به مرمر دارد. از لحاظ ظاهری سنگ های مرمریت نیز طرح ها و رنگ های بسیار زیبایی دارند که ممکن است در سنگ های مرمر نتوان آن را یافت. مثل سنگ گلدن بلک یا گلدن گلکسی که بسیار خاص و زیبا می باشند.

برای مشاوره رایگان و تهیه تایل و اسلب انواع سنگ های مرمریت و مرمر با ما تماس بگیرید.

تفاوت در کاربرد

کاربرد سنگ های مرمر در درجه اول در مصنوعات سنگی مانند مجسمه، ظروف تزئینی و ….. می باشد.  در درجه دوم به عنوان سنگ داخلی ساختمان مثل دیوار، سنگ کف و نمای داخلی خواهد بود که معمولا از برش های اسلب این سنگ استفاده می شود. به دلیل قیمت بالای این سنگ، کاربرد آن بیشتر در بناهای لوکس و شیک خواهد بود. مانند: هتل ها، رستوران ها، تالار ها، لابی و ….. همچنین پوشش دیوار و کف بیشتر بناهای مذهبی از مرمر است.

کاربرد مرمریت نیز تقریبا مانند مرمر است با این تفاوت که مرمریت در درجه اول در بنا استفاده می گردد. که می تواند در نمای داخلی و خارجی و به عنوان کف پوش و در درجه دوم به عنوان مصنوعات سنگی مثل مجسمه و ظروف تزئینی و …. مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت در نوع ساب

مرمریت را می توان در دو حالت ساب زده و بدون ساب بسته به کاربری استفاده کرد. در صورتی که مرمر همیشه با ساب براق مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت در برش و ابعاد

مرمر غالبا به صورت اسلب و یا تایل برش داده می شود. در حالی که مرمریت به صورت طولی، اسلب و تایل در ابعاد بزرگ و کوچک برش داده می شود.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.