اطلاعات تخصصی سنگ

گرانیت مات

گرانیت مات

فهرست مطالب

گرانیت مات دارای سطح مخملی جذابی است به طوری که لمس آن احساس فوق العاده ای را در انسان به وجود می آورد. گرانیت را معمولاً با ظاهر براق و درخشان آن می شناسیم. اما در واقع پرداخت های دیگری نیز دارد که آن ها نیز بسیار خاص و جذاب هستند. روکش های مختلفی که کمتر شناخته شده اند ازجمله : پولیش، مات، چرمی، بوش همر و فلیم. در این مقاله سعی داریم یکی از خاص ترین های آنها یعنی مات را بررسی کنیم.

نکته قابل توجه این است که اصولا گرانیت صیقلی چشمگیر است، اما سطح مات بسیار خاص تر و پر احساس تر است. البته اینکه شما کدام را انتخاب می کنید علاوه بر سلیقه، به نوع کاربرد نیز بستگی دارد.

سنگ گرانیت چیست؟

گرانیت یک سنگ طبیعی است که از جمله بهترین و قدیمی ترین ها در صنعت ساختمان است. گرانیت یک سنگ آذرین است که از خنک شدن گدازه ها در طی میلیون ها سال تشکیل شده است. گرانیت ترکیبی از مواد معدنی، از جمله کوارتز ، فلدسپات، و مقادیر دیگر مواد معدنی است.

این سنگ در سراسر جهان از برزیل گرفته تا ایتالیا و ایران یافت می شود. به دلیل وجود معادن متعدد در نقاط مختلف کره زمین این سنگ دارای تنوع رنگی بسیار بالایی است.

معمولا در مقیاس سختی، نمره ای بین 6 تا 7 می گیرد، که این عدد یعنی سنگ سخت و مقاومی است. گرانیت می تواند در برابر فرسودگی، کهنه شدن، خراش، فشار، لکه و حرارت بسیار مقاوم باشد.

این سنگ می تواند درمحیط های  داخل و بیرونی استفاده ‌شود.  داخل ساختمان مثل میزهای کانتر آشپزخانه، دیوار و کف حمام و سرویس های بهداشتی، اطراف شومینه و کف پوش سالن. در خارج ساختمان نیز در کف سازی و محوطه سازی می تواند کاربرد داشته باشد

این سنگ در بین تمامی سنگ های ساختمانی به کمترین مراقبت نیاز دارد و به راحتی می توان با آب و صابون سطح آن را تمیز کرد. البته اگر به عنوان کانتر آشپزخانه استفاده کنید، نیاز به آب بندی دارد و بهتر است هر سال این کار را انجام دهید.

سنگ گرانیت مات چیست؟

بدون شک یکی از محبوب‌ترین روکش‌های گرانیتی مدل مات آن است. در اینکه گرانیت صیقلی زیبا و مجلل است شکی نیست، اما گرانیت مات علاوه بر لوکس بودن، احساس را نیز درگیر می کند. لمس آن واقعا حس بی نظیری را در شما بوجود می آورد. شاید در نگاه اول جلوه کمتری داشته باشد، ولی وقتی از نزدیک بافت آن را تماشا می کنید، نظرتان عوض خواهد شد.

اسلب های گرانیت مات در فرآیندی مشابه گرانیت صیقلی ایجاد می شوند، با این تفاوت که تمام فرآیند پرداخت را طی نمی کند. به همین دلیل سنگ ظاهری مات دارد و درخشندگی پرداخت صیقلی را ندارد. اما بافت سنگ بیشتر مشخص است.

این سنگ برای کسانیکه به سبک روستیک علاقه مند هستند، بسیار جذاب است. چرا که حس طبیعی بودن سنگ را بیشتر از مدل صیقلی در خود دارد. ضمنا، روکش مات را بهتر می توان با عناصر دیگر محیط هماهنگ کرد. همچنین به دلیل درخشان نبودن، کمتر جلب توجه می کند. بدین ترتیب المان های دیگر دکوراسیون شما زیبایی خود را بیشتر نشان می دهند.

از نظر مراقبت و نگهداری نیز روکش مات مشابه صیقلی است. اما یک مزیت دارد: در روکش های مات لکه ها و خراش ها کمتر جلوه می کنند.  

به این نکته نیز باید توجه داشته باشید که قیمت روکش مات از صیقلی کمی بیشتر است. چرا که باید در مرحله آخر ساب، ساینده روی دستگاه را تعویض کرد و این عمل یعنی یک کار بیشتر. پس طبیعی است که قیمت آن کمی بالاتر باشد.

برای مشاوره رایگان و تهیه تایل و اسلب انواع گرانیت با ما تماس بگیرید.

مزایای گرانیت مات

خاص و منحصر به فرد

سنگ گرانیت مات یک انتخاب عالی برای کسانی است که به دنبال طراحی منحصر به فرد هستند. این سنگ حس لوکس بودن را به ببینده القا می کند و بسیار خاص و متفاوت است.

هماهنگی

 سنگ مات با سایر سبک های معماری هماهنگی بهتری دارد. در حالی که یک سنگ صیقلی همه توجهات را به خود جلب می کند، سطح مات اجازه ابراز وجود به دیگر عناصر دکوراسیون می دهد. همچنین با سبک روستیک بسیار همخوانی دارد.

دوام

سنگ گرانیت مات دارای تمام مزایای معمول سایر روکش های گرانیتی است. این سنگ با کیفیت و زیبا همچنین از دوام بالایی برخوردار است. عیب و ایرادهای سنگ کمتر دیده می شود.

معایب گرانیت مات

قمیت بالاتر از صیقلی

تنها ایرادی که به گرانیت با روکش مات وارد است، قیمت آن است که اندکی از مدل صیقلی بیشتر است.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.