اطلاعات تخصصی سنگ

انواع پرداخت مرمریت مشکی نجف آباد

انواع پرداخت مرمریت مشکی نجف آباد

مرمریت مشکی نجف آباد با نام Nero Marquina در دنیا معروف است. معادن این سنگ سیاه و مرغوب در شمال اسپانیا، مناطق چین و کشور عزیزمان ایران است. این سنگ یکی از مهم ترین سنگ های مرمریت اسپانیا است.  نرو مارکوینا دارای دانه های ریز و فشرده با زمینه سیاه و رگه های سفید است. این سنگ به دلیل رنگ مشکی زیبای خود در تمام جهان معروف شده است.

پس از استخراج از معادن به صورت های مختلف فرآوری می شود که انواع فرآوری مرمریت نجف آباد عبارتند از:

1.پولیش کردن (سابیده) | Polished

در این روش پلاک های بریده شده سنگ برای کاهش زبری سطح و صیقلی شدن سابیده می شوند. این روش یکی از متداول ترین روش های فرآوری است که پس از آن سطح سنگ به صورت صاف و آیینه ای می شود. مرمریت نجف آباد به دلیل سطح صافی که دارد فقط یک بار پرداخت می شود تا به سطح صاف موردنظر برسد.

در این روش سنگ پس از برش وارد دستگاه ساب می شود. قابل ذکر است که تمامی سنگ هایی که وارد دستگاه می شوند بایستی سطح سالمی داشته باشند. تا استحکام خود را در زمان ساب حفظ کنند. برای از بین بردن تخلخل های سنگ یا برطرف کردن ترک های ریز سنگ از ماستیک، بتونه سیمانی و تور پروکسی استفاده می کنند.

2.سطح آتش خورده ( فلیم) | Falmed

این فرآیند با استفاده از شعله آتش انجام می شود .فرآیند  بر روی سنگ هایی انجام می شود که دارای مقاومت بالایی هستند و درصدی از مواد معدنی آن ها فلزی است. در این نوع فرآوری مواد فلزی با شعله آتش در دما 1300 تا 1600 درجه سانتی گراد اکسید می شود. و سطح زبری را ایجاد می کند. این نوع پرداخت بیشتر بر روی گرانیت انجام می شود که در مکان های پرتردد به کار برده می شود تا سطح آن زبر شود. از نظر نویسنده استفاده از این فرآوری در مرمریت نجف آباد زیبایی آن را بسیار کاهش می دهد پس لطفا استفاده نکنید!

3.مات (تراشیده شده) | Honed

این روش بسیار شبیه به پولیش کردن است. مراحل آن دقیقا شبیه پولیش است با این تفاوت که میزان و درجه ساب آن کمتر پولیش است.

در این پرداخت مرمریت مشکی نجف آباد، چون سطح سنگ مات می شود، در صورت ایجاد خش بر روی آن کمتر نمایان می شود. مرمریت نجف اباد قابلیت سایش بالایی دارد و در مقابل خش مقاوم است. اما اگر می خواهید از این سنگ در مکان هایی که در معرض ضربه زیاد است استفاده کنید می توانید سطح آن را مات کنید.

4.سطح چرمی | Brushed

چرمی کردن سنگ با استفاده از فرچه های مخصوص انجام می شود که سطح سنگ را دارای پستی و بلندی می کند و به آن بافتی مخملی می بخشد. برای ایجاد سطح چرمی ابتدا باید از روش هوند استفاده کنیم سپس با فرچه های مخصوص سطح ان را ساب می دهند تا به بافت و جنس موردنظر برسد. فرچه ها انواع مختلفی دارند که هر کدام زبری و بافت متفاوتی به وجود می آورند.

زیبایی سنگ چرم از نمای نزدیک بیشتر قابل دیدن است و اگر برای نما استفاده شود از فاصله دور زیبایی آن مشخص نیست.

شما می توانید از مرمریت نجف اباد چرمی به عنوان کانتر یا همان میز کابینت استفاده کنید که زیبایی آن قابل لمس باشد.

5-پرداخت سندبلاست | sandblasted

سندبلاست از 2 واژه سند (sand) به معنای ماسه و بلاست (blast) به معنای انفجار و پرتاب است. در سند بلاست دانه های ماسه با فشار بر روی سنگ پرتاب می شوند. انجام این پرداخت باعث سطحی صاف و تمیز  با ایجاد زبری نرم بر روی سطح سنگ می شود. اندازه ماسه ای که بر روی سنگ پرتاب می شود بر روی نتیجه کار تاثیر دارد. اگر ذرات ریز باشند سطح زبرتری ایجاد می کند و اگر ذرات درشت تر باشند سطح دارای سوراخ های عمیق تری می شود. این روش نسبت به لیزر و CNC به صرفه تر هست. از این روش می توان به صورت مقطعی برای ززیبا بخشی به سنگ مرمریت مشکی نجف آباد نیز استفاده کرد.

برای مشاوره رایگان و تهیه تایل و اسلب مرمریت مشکی نجف آباد با ما تماس بگیرید.

6- پرداخت تامبل | Tumbled

این نوع پرداخت سنگ باعث ایجاد فضایی سنتی و قدیمی می شود. در این روش سنگ ها در اشکال مورد نظر بریده می شود. سپس داخل ظرف استوانه ای قرار می گیرد و درون آن پودر و مواد ساینده اضافه می شود. پس از گذشت مدت زمانی بر اثر اصطکاک و ضربه، لبه های تیز سنگ ساییده می شود و گرد می شود. این نوع پرداخت برای مرمریت های مشکی با قطر زیاد انجام می شود. اندازه سنگ ها متغیر است.

7- پرداخت بوش همر | Bushhammered

این نوع پرداخت مرمریت مشکی نجف آباد بسیار رایج است و به سنگ زیبایی می بخشد. در این پرداخت چکش های الماسی بر روی دستگاه ساب نصب می شود و سطح سنگ را به صورت یکنواخت سوزنی می کند. این پرداخت باعث کاهش لیزی سنگ و افزایش اصطکاک می شود و می توان از مرمریت مشکی برای سنگ کف و راه پله نیز استفاده کرد.

8- سطح طبیعی ( بدون ساب) | sawn cut

در این پرداخت، مرمریت مشکی نجف آباد تنها با اره های الماسی برش می خورد و سطح آن هیچ تغییری نمی کند. نمای سنگ در این روش همان نمای طبیعی خود سنگ یا به اصطلاح بدون ساب است. از این سنگ می توان در کف حیاط یا پله ها استفاده کرد. نمونه این کار را می توان در کف میدان نقش جهان اصفهان یافت.

9-آنتیک ( سنتی) | Antique

در این نوع پرداخت ابتدا سطح سنگ با اسید شسته می شود تا سطح سنگ مقداری دچار خوردگی شود. این کار باعث کدر شدن سطح سنگ می شود. سپس سطح سنگ را کمی برس می کشند تا سطح سنگ صاف شود. با انجام این کار سنگ ظاهری قدیمی به دست می آورد که در داخل و خارج ساختمان از آن می توان استفاده کرد.

در مقاله انواع پرداخت سنگ های ساختمانی می توانید انواع روش های پرداخت و فرآوری سنگ را مطالعه کنید

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.