اطلاعات تخصصی سنگ

چینی الیگودرز

چینی الیگودرز

چینی الیگودرز نمادی از امواج خروشان دریا

فهرست مطالب

سنگ چینی الیگودرز یا کریستال الیگودرز یکی از پر کاربردترین سنگ های چینی در سراسر کشور می باشد. معادن این سنگ زیبا همان گونه که از اسم آن پیداست، در استان لرستان و حوالی شهرستان الیگودرز است.  معدن دیگری از سنگ های چینی در لرستان در شهرستان ازنا، نزدیک ترین شهر به الیگودرز وجود دارد، که از آن سنگ ازنا استخراج می شود. ازنا نسبت به الیگودرز دارای موج های کمتری است اما خواص بسیار نزدیکی به سنگ الیگودرز دارد.

چینی الیگودرز در دو رنگ سفید و تیره وجود دارد که رنگ سفید آن دارای رگه ها و هاله های مختلفی است که عبارتند از:

 • پرشین اسکاتو
 • سفید بدون موج
 • سفید موج دار
 • همراه با هاله های سبز و ابی
 • زمینه ترکیبی تیره و سفید

چینی الیگودرز از نظر ظاهری و کیفیت یکی از سنگ های بی رقیب در سطح دنیا است. کارخانجات آپ استون در تولید و فرآوری این سنگ ارزشمند سالهاست فعالیت می کند و بهترین کیفیت چینی الیگودرز را به صورت اسلب و تایل تولید می کند و در دسترس عموم قرار می دهد.

اسلب چینی الیگودرز

در گذشته به دلیل کمبود تکنولوژی و فرآوری این سنگ تنها به صورت تایل تولید می شد اما امروزه این سنگ به صورت اسلب نیز تولید می شود. این سنگ به دلیل دارا بودن رگه های زیبا و طبیعی به صورت اسلب کاربرد بیشتری دارد. سنگ اسلب چینی الیگودرز به دلیل ساب پذیری بالایی که دارد بسیار براق و درخشنده است. چینی الیگودرز به صورت فورمچ و بوک  مچ نیز تولید می شود که زیبایی را چندین برابر می کند.

این سنگ به دلیل استحکام بالایی که دارد می تواند به صورت اسلب در کف استفاده شود. همچنین این سنگ کاربرد گسترده ای در کانتر آشپزخانه دارد.

برای مشاوره رایگان و تهیه تایل و اسلب چینی الیگودرز با ما تماس بگیرید.

تایل چینی الیگودرز

تایل چینی الیگودرز در کارخانجات قله بری به دست می آید. تایل این سنگ در گذشته با ابعاد کوچکتری تولید می شده است. امروزه به لطف اره با ابعاد بزرگ تری تولید می شود. از تایل این سنگ می توان در کف نیز استفاده کرد. کاربرد تایل در کف باعث کاهش هزینه ها می شود و همچنان زیبایی خاص خود را دارد. اما اسلب این سنگ به دلیل ابعاد گسترده و بدون برش در کف زیبایی چند برابر دارد. از تایل این سنگ به دلیل ابعاد کوچکتر در راه پله ها نیز می توان استفاده کرد.

کاربرد سنگ چینی الیگودرز

این سنگ چینی زمینه روشن و رگه های ملایم طوسی، زیبایی خیره کننده ای دارد . ویژگی های کیفی که این سنگ علاوه بر زیبایی ظاهری دارد عبارتند از:

 • جذب پایین آب
 • استحکام کافی
 • متراکم
 • مقاومت فشاری بالا

این دو عامل باعث شده اند این سنگ یکی از پرکاربردترین سنگ های روشن شود. این سنگ  اغلب در محیط ها داخلی  به کار برده می شود .

از کابرد های این سنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نما داخل
 • سنگ فرش
 • صفحه میزهای سنگی
 • میز های کابینت آشپزخانه
 • سرویس های بهداشتی
 • سنگ پله
 • بهتر است از این سنگ در محیط هایی استفاده شود که در معرض مستقیم و متداول آب و مواد اسیدی نباشد.

طراحی با سنگ چینی الیگودرز

این سنگ به دلیل رنگ سفید و خنثایی که دارد بسیار مورد توجه معماران و طراحان است. استحکام بالای این سنگ باعث کاربرد گسترده آن در انواع محیط ها شده است. این سنگ زیبا را می توان با سنگ هایی با رنگ تیره به کار برد تا تضاد آن باعث زیبایی محیط شود. سنگ های مکمل این سنگ عبارتند از:

سنگ های مشابه و مکمل در بازارهای بین المللی

با بررسی دو سایت مطرح  لوانتینا و ماربل به این نتیجه خواهید رسید که این سنگ بسیار  مشابه سنگ ایتالیایی کررا سفید بیانکر و سنگ کلکته است.

مشاهده کررا سفید بیانکر در سایت لوانیتنا

مشاهده کلکته سفید در سایت ماربل

از سنگ های بین المللی مکمل این سنگ می توان به سنگ ایتالیایی پیترا گری که دقیقا همان مرمریت لاشتر کشور خودمان است اشاره کرد.

در گذشته مقاله کامل و جامعی در باب این سنگ نوشته شده است تا شما بتوانید با مراجعه به آن اطلاعات کاملی از این محصول به دست آورید.

مشاهده مقاله

سنگ نرو مارکوینا یا همان مشکی نجف آباد نیز مکمل این سنگ زیبا می تواند باشد.

مقایسه پارامترهای فیزیکی الیگودرز و کررا

سنگ چینی الیگودرز

مقاومت سایشی

3.2

وزن مخصوص

2.74

جذب آب

0.1

تخلخل

بسیار کم

سنگ کررا سفید

25.7

مقاومت سایشی

25.7

2.7

وزن مخصوص

2.7

0.11

جذب آب

0.11

0.3

تخلخل

0.3

با وجود این تفاوت می توان به این نتیجه رسید که اسلب الیگودرز را می توان به جای کررا در نما دیوارها استفاده کرد چون در آن جا مقاومت سایشی مطرحی نیست. اما نمی توان آن را جایگزین در سنگ کف کرد زیرا در بحث حط و خش افتادن سنگ کررا بسیار مقاوم تر از الیگودرز است.

تفاوت دیگر این دو سنگ تفاوت فاحش قیمت این دو سنگ است که سنگ الیگودرز بسیار ارزان تر از کررا سفید است.

کلام آخر

همان طور که در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم سنگ چینی الیگودرز یکی از سنگ های معروف و پرکاربرد در جهان است که آپ استون تلاش دارد تا طیف وسیعی از انواع این سنگ را در فرآوری، سایز و بازه های رنگی متنوع به مشتریان و همکاران خود ارائه کند. هم چنین  معماران عزیز می توانند برای تکسچر این سنگ به واحد فناوری اطلاعات آپ استون به نشانی ایمیل it@upstonetrading.com ایمیل بدهند تا برای طرح های آن ها تکسچر در اختیارشان قرار گیرد و مطمئن شوند سنگ مورد استفاده آن ها قابل تامین خواهد بود.

برای مشاوره رایگان و تهیه تایل و اسلب چینی الیگودرز با ما تماس بگیرید.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.