اطلاعات تخصصی سنگ

انواع پرداخت سنگ های ساختمانی

انواع پرداخت سنگ های ساختمانی

انواع پرداخت سنگ های ساختمانی

سنگ های طبیعی به واسطه کاربردهای مختلفی که در صنعت ساختمان دارند، دارای پرداخت یا رویه های مختلفی می توانند باشند. این عمل از دیرباز در معماری مرسوم بوده. بطوریکه یکی از وظایف یک معمار(در گذشته) یا آرشیتکت امروزی این است که برای هر بخشی از ساختمان با توجه به کاربری آن، اقدام به انتخاب و اجرای مصالح ساختمانی کند. مثلا برای یک ساختمان لوکس و لاکچری از سنگ هایی با پرداخت های صیقلی و براق استفاده می کنند تا درخشندگی و جلوه ی سنگ را دوچندان کنند. در عوض، در مکانی دیگر سطح سنگ را مات و یا برجسته میکنند. در فضایی دیگر که نیاز به کاهش لغزدگی است سطح سنگ را تیشه ای می کنند. و پرداخت های دیگری که هرکدام با توجه به کاربری سنگ متفاوت خواهند بود.

پس متوجه شدیم که سطح سنگ های طبیعی را با توجه به کاربرد آن ها و البته نوع سنگ فرآوری می کنند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع رویه و پرداخت سنگ های طبیعی آشنا کنیم.

سطح براق و صیقلی polished

اولین و متداول ترین روش پرداخت سنگ، روش براق یا صیقلی است. این مدل رویه سطح سنگ را صاف و یکدست می کند و سطح سنگ شفاف و آیینه به نظر میرسد بطوریکه باعث انعکاس نور می شود. در این روش سنگ زیر دستگاه ساب قرار گرفته و سنگ ساییده و صیقل داده می شود و تا ایجاد بهترین سطح ممکن پرداخت می شود. در نتیجه به صورت یک سنگ طبیعی بسیار درخشنده و بدون ناهمواری و با ضخامت یکسان دیده می شود.

از سنگ های پولیش شده برای کف فضاهای تجاری، لابی هتل ها، رستوران ها، کف سالن و آشپزخانه منازل مسکونی همچنین دیوار سرویس های بهداشتی استفاده  می شود.

سطح مات Honed

در پرداخت مات تمام اقداماتی که برای مدل پولیش انجام می شود، اجرا میگردد، فقط میزان و درجه پرداخت در این سطح کمتر است. در نتیجه سنگ ظاهری مات، مخملی، صاف و بدون درخشش پیدا میکند. پرداخت مات بازتاب و درخشش کمتری دارد و آسیب های وارد شده به سنگ کمتر دیده می شود.  سطح هوند دارای لغزندگی کمی است و گزینه ای مناسب برای میزهای آشپزخانه می باشد.

سطح آتش خورده Flamed

در این مدل پرداخت، سطح سنگ را در معرض یک شعله ی شدید (2500 تا 2800 درجه سانتیگراد) قرار می دهند. این عمل باعث جدا شدن شکاف های متعدد سطح سنگ می شود. لایه ی خارجی آن منفجر شده، در نتیجه سطح سنگ خشن و موجدار می شود. با این عملیات سطح سنگ دارای خاصیت ضد لغزش می شود و آن را به یک گزینه مناسب برای پوشش های بیرونی و کف سرویس های بهداشتی تبدیل می کند. دیگر مزیت این نوع پرداخت این است که باعث می شود سطح سنگ در برابر شرایط جوی بسیار مقاوم شود.

بوش همر Bush Hammered

این نوع پرداخت با ضربه های چکش مانند بر روی سطح سنگ برای بدست آوردن ظاهری ناهموار و یکدست بدست می آید. بسته به فاصله و شدت ضربات، سطحی از شیارهای ریز یا درشت به دست می آوریم. از این روش اغلب برای دیوارها یا کف(داخلی و خارجی) استفاده میشود.

سطح چرمی Leather

روکش چرمی نوع خاصی از پرداخت است که سطح سنگ، براش (فرچه) خورده و دارای شکاف ها و منافذ کوچکی میگردد. این عمل باعث می شود پستی و بلندی های روی سنگ افزایش یابد. این مدل درخشش کمی دارد ولی بیشتر بر بافت و ساختار سنگ تأکید می کند. جنبه گرم تری به سنگ می بخشد و آن را بسیار نرم و دلپذیر می کند. این نوع پرداخت گزینه ای جذاب برای آشپزخانه خصوصا میز کانتر است.

سطح خطی Cut broken

در این فرایند ابتدا سنگ به ابعاد مورد نظر برش داده می شود. سپس توسط دستگاه های مخصوص، برش هایی با عمق کم و با فواصل مشخص روی سطح سنگ ایجاد می شود. به این ترتیب بافت بوجود آمده دارای خطوط کم عمق شبیه یک مزرعه کشاورزی در زمان کاشت محصول می شود. دقیقا به همان شکل و همان خطوط هم راستا. در بعضی موارد برای بوجود آوردن حالت طبیعی تر و قدیمی  با قلم و چکش لبه های آن زده می شود و حالت لب پر پیدا می کند. این نوع پرداخت بیشتر در فضاهی خاص و دکوراتیو اجرا می شود.

سند بلاست Sandblasted

فرآیند سندبلاست شامل قرار دادن سطح سنگ در برابر دانه های ماسه با فشار بسیار زیاد است. این فشار قوی باعث ایجاد سطحی صاف با زبری نرم و ملایم می شود. میزان جریان ، سرعت و فشار دانه های ماسه را می توان با توجه به کاربری نهایی مورد نظر کالیبره کرد. سنگی که به این شیوه پرداخت می گردد بخاطر دارا بودن خاصیت ضد لغزش، در فضای باز ، لبه های استخر و پیاده روها مورد استفاده قرار می گیرد.

سطح شکسته Split faced

هدف ما هنگام استفاده از این تکنیک به دست آوردن یک ظاهر طبیعی و صخره ای مانند است. در این نوع پرداخت سطح سنگ را با استفاده از گیوتین برش می دهیم تا سطح آن شکسته شده و حالت طبعی بیشتری به خود  بگیرد.

سطح تامبل Tumbled

به وسیله ی این پرداخت سطح سنگ ظاهری فرسوده و کلاسیک پیدا می کند. با توجه به مکان مورد استفاده، قطعات سنگ به مربع یا مستطیل هایی با ضخامت های مختلف بریده می شوند. سپس داخل یک محفظه قرار می گیرند و به آنها پودرها و مواد ساینده افزوده می شود. بر اثر اصطحکاک و ضربه، لبه های تیز سنگ ساییده و نرم می شوند و سطح سنگ نیز حالت پتینه مانند میگیرد. این عمل باعث ایجاد بافتی خشن می شود که حساسیت کمتری نسبت به خط و خش دارد.

سطح تیشه ای Chiselled

این مدل پرداخت بوسیله ی کوبیدن سطح سنگ با یک جسم نوک تیز مثل تیشه اینجام میگیرد و دارای 2 مدل دستی و مکانیکی می باشد. با این روش سطح سنگ دارای خراش ریز و درشت شده و ظاهری خشن و زمخت پیدا میکند. این پرداخت را می توان به بافت کتان با شیارهای ظریف نزدیک به هم و موازی تشبیه کرد. سطح تیشه ای باعث ایجاد نا همواری بر روی سنگ شده تا اصطکاک را افزایش دهد. از این روش برای سنگ فرش مکان های عمومی و یا پله ها استفاده می شود. 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.